Miasto Krakow ZIS

Kraków

Miasto Kraków – drugie pod względem liczby mieszkańców (ponad 760 tys. mieszkańców) i powierzchni miasto Polski, położone w jej południowej części nad rzeka Wisłą. Historyczna siedziba (do 1611 r) i nekropolia polskich królów, a do 1795 roku stolica Polski. jako stolica regionu Małopolska jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym, turystycznym i przemysłowym, a także bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym kraju. Znajduje się także w czołówce rankingów polskich miast pod względem ruchu turystycznego, powierzchni biurowych, rozwoju usług outsourcingowych i nowych technologii.

Kraków może pochwalić się rosnącą liczbą turystów odwiedzających miasto (ponad 10 mln w roku 2015), wysokimi pozycjami w rankingach najchętniej odwiedzanych, a także zakrojoną na szeroką skalę aktywnością krakowskiego samorządu na arenie międzynarodowej. Miasto współpracuje aktualnie z 21 miastami partnerskimi i 5 miastami bliźniaczymi. W kontaktach tych bardzo ważne miejsce zajmuje współpraca z Norymberga i Krakowem.

W analizach na dotyczących rynku ppp w Polsce Miasto Kraków wskazywane jest jako niekwestionowany lider w tej dziedzinie. To właśnie tutaj wdrożony został jeden z pierwszych projektów ppp w Polsce – podziemny parking usytuowany w ścisłym centrum Krakowa, pod Placem na Groblach (oddany do użytku w roku 2009). Miasto zrealizowało i realizuje także kilka pomniejszych projektów koncesyjnych, mających na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do różnorodnych usług komunalnych, tj. przejścia podziemne, wiaty przystankowe czy Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów (tzw. „Lamusownia”).

Obecnie trwa budowa realizowanego w koncesji „Cmentarza wraz z budynkiem ceremonialnym i spopielarnią zwłok” w Podgórkach Tynieckich. Pierwszy etap tej inwestycji zakończono kwietniu 2016 roku. Natomiast w październiku tego samego roku, po wyłonieniu nowego operatora w postępowaniu koncesyjnym, ruszył I etap wdrożenia systemu rowerów miejskich Wavelo. W trakcie negocjacji z dwoma Kandydatami jest ponownie ogłoszony projekt budowy Centrum Sportu i Rekreacji przy ulicy Eisenberga w Krakowie. Przygotowywany jest także kolejny projekt koncesyjny dotyczący Car sharing. Trwają także prace nad wdrożeniem w formule PPP projektu Centrum Obsługi Inwestora w Czyżynach.

Listę projektów PPP zrealizowanych w Krakowie uzupełnia także pierwszy w Polsce projekt związany ze szkolnictwem wyższym dotyczący zaprojektowania, modernizacji, sfinansowania i zarządzania akademikami. Stroną publiczną w zawiązanym partnerstwie wykorzystującym model płatności za dostępność jest Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.